6 Eylül 2012 Perşembe

Yeni bir dil nasıl öğrenilir - 5

Piyes, oyun, kısa hikaye veya romanlar satın veya ödünç alın. Dergiler, gazete makaleleri ve diğer kısa yazılı materyaller de yardımcı olabilir.


dikkat etmeniz gerekenler;

  • okuduğunuz eserin tercüme mi yoksa o dilde mi yazıldığına bakın
  • modern dilde yazılmış romanları ve normalde okumaktan zevk alacağınız şeyleri bulmaya çalışın
  • mümkün olduğunca popüler eserleri seçmeye çalışın (çeviri eser olsa bile), özellikle de okumaya yeni başlıyorsanız. Örneğin "Harry Potter" ın rusçasını okumak "Moby Dick" veya başka klasikleri okumaya çalışmaktan daha kolay ve eğlenceli olacaktır. 
  • Çocuk kitaplarını deneyin. Özellikle yeni bir alfabeyle okumaya başlayanlar için bu çok iyi bir seçenektir.
  • İlla klasikleri okumak istiyorsanız. O dilde yazılmış olanlarından başlayın(tercümelerden değil). Örneğin Rusça öğrenmek istiyorsanız  Tolstoy, Dostoyevski, Puşkin...vb doğru adresler olacaktır. Diğer yandan klasik eserlerin daha derin seviyede, sık kullanılmayan sözcükler içeren ve sıklıkla mecaz anlamlara başvuran yazınlar olabileceğini de aklınızdan çıkartmayın. Eğer ileri bir seviyeye ulaştıysanız ve klasikleri okumaktan hoşlanıyorsanız, başlamak için hiç vakit kaybetmeyin.
  • Dergileri ve günlük gazeteleri okumayı deneyebilirsiniz. Öncelikle ilginizi çeken bir konu belirleyin. Dergiler ve gazeteler günlük hayatta sıklıkla kullanılan ifadeleri öğrenmek için çok iyi bir kaynaktır. Ayrıca bir tek sayının içinde bile farklı birçok konu hakkında yazılar olduğu için, bütün bir kitabı okumaktan çok daha kolaydır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder