16 Eylül 2010 Perşembe

Ukrayna' da cep telefonu kullanımı nasıl olur?Öğrenciler Türkiye' de kullandıkları telefonlarını Ukrayna' da kullanabilmek için öncelikle yurt dışı kullanımına (roaming) açtırmalıdırlar. Ancak bu yöntem uzun süreli seyahatlerde ekonomik olmaktan çok uzak olacağı için pek tercih edilmez. Daha uygun olanı yerel operatörlerden birinden yeni bir telefon numarası alıp uluslararası görüşme esaslarına göre ayarlarını yapmak ve Ukrayna' da bulunulduğu sürece bu numarayı kullanmaktır. Zira bilindiği gibi roaming oldukça pahalı (özellikle öğrenciler için) bir hizmettir.

Ukrayna' da halihazırda  üç büyük operatör hizmet sunmaktadır Kyivstar, MTC ve bir Turkcell iştiraki olan Life. Türk öğrencililer genellikle genellikle uluslararası görüşmelerde sağladığı özel fiyatlar sebebiyle Life hatları tercih ederler. Ancak diğer hatların da kullanımı oldukça yaygındır. 

Ukrayna' nın uluslararası telefon kodu 380 dir. Türkiye' den sabit telefonlardan Ukrayna'ya arama yapılırken bu kodun başına  "00", cep telefonlarından arama  yapılırken "+" koyulur. Not: Roamingle ilgili detaylı bilgi için tıklayın. Vodafone, Turkcell, Avea.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme